TYDZIEŃ Z DARMOWĄ DOSTAWĄ 25-31.10.2021 (B2C)
X
Czy poliester to najgorszy materiał? SPRAWDZAMY!

Opracowanie na podstawie raportu „Wpływ produkcji tkanin na środowisko”  DEFRA.

Badanie DEFRA opiera się na 19 różnych tkaninach, zarówno naturalnych (bawełna, len, juta konopia, wełna, jedwab, włókna pokrzywy, szczodrzenicy sitowatej, ramii indyjskiej), regenerowanych (lyocell, wiskoza, modal, włókna bambusowe, soi) oraz syntetycznych (poliester, nylon, akryl, PLA, PTT). Raport opiera się na 5 poniższych wskaźnikach:

  • Zużycie energii

Najbardziej ekologiczną tkaniną w tym zakresie jest len (w przypadku tkanin naturalnych) oraz poliester w przypadku syntetycznych. Mimo iż wartości potrzebne do uzyskania jednego kilograma poliestru są bardzo duże (77 w porównaniu do 5,5 lnu), to bardzo często włókno poliestrowe pochodzi z recyklingu - często w całości. To oznacza, że uzyskanie materiału surowego będzie wynosiło 0 lub tyle ile potrzeba energii na odsortowanie surowca ze strumienia odpadów.

  • Zużycie wody

Najmniej wody potrzeba do produkcji tkanin lnianych (naturalnych) oraz poliestrowych (syntetycznych), ale w przypadku lnu potrzeba ok. 25% więcej wody niż w przypadku poliestru (72l do 17l, a w przypadku bawełny 576-4377 litrów wody!).

  • Ilość ścieków

Najwięcej ścieków powstaje przetwórstwie wełny, a najmniej przy produkcji poliestru. Wg raportu większość tkanin naturalnych podlega zbliżonej obróbce chemicznej jak bawełna, stąd możemy założyć, że ilość ścieków produkowanych przy produkcji tkanin naturalnych jest ok. 2,5 raza większa niż dla poliestru.

  • Wykorzystywane związki chemiczne podczas wykańczania włókna

Ilość chemikaliów w przeliczeniu na 1 kg surowca jest sumarycznie ok. 2-krotnie większa w przypadku włókien naturalnych niż poliestru. Dla przykładu do wytworzenia bawełny używa się 400 gram na kilogram środków chemicznych, a poliestru od 95 do 125 gram na kilogram materiału.

  • Cykl życia i użycie tkanin

Za 75-80% energii cyklu życia tkaniny odpowiada czyszczenie tkaniny (pranie + suszenie bębnowe + prasowanie), które może być oczywiście optymalizowane procesowo oraz materiałowo (dodatki powodujące, że tkanina się nie gniecie).

 

Jak widać produkcja poliestru nie jest wcale najbardziej szkodliwa dla środowiska. Co więcej, poliester okazuje się najlepszym dla środowiska materiałem syntetycznym. Wygrywa również z bawełną, która mimo iż jest naturalnym tworzywem jest najmniej ekologicznym włóknem dostępnym na rynku.

Dlatego zdecydowaliśmy się, że nasza najnowsza kolekcja CHIARA WEAR: DENIM będzie stworzona wyłącznie z bawełny z recyklingu! W kolekcji znajdą się 2 wersje jeansu: nieprany jeans w bazowym kolorze (patrz punkt 5!) oraz niebieski jeans z recyklingu. Dla niezdecydowanych, którą wersję wybrać polecamy modele PATCHWORK!

Kolekcja CHIARA WEAR: DENIM dostępna w sprzedaży od 20.04.2021.