TYDZIEŃ Z DARMOWĄ DOSTAWĄ 25-31.10.2021 (B2C)
X
Ekologiczne tkaniny

Świadomość konsumencka wzrasta w zastraszającym tempie i to w każdym możliwym obszarze. Produkcja tkanin na wysoką skalę ma bardzo zły wpływ na otaczające nas środowisko. Trendy na rynku zmieniają się niemalże błyskawicznie, dlatego producenci odzieży starając się być elastycznymi, wykorzystują niemalże wszystkie dostępne na rynku surowce, by wyprodukować z nich elementy garderoby, na które jest w danym momencie największy popyt. Coraz większe zainteresowanie zyskują tkaniny ekologiczne. Co o nich wiadomo?

Produkcja tkanin

Dotychczasowa produkcja większości nieekologicznych tkanin to bardzo skomplikowany proces, który pochłania ogromne ilości wody i energii, wpływają tym samym na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery. Ponadto wiąże się to ze wzmożoną produkcją potężnych ilości ścieków. Dodatkowo producenci masowi wykorzystują związki chemiczne podczas wykańczania włókien. To wszystkie składa się na bardzo niekorzystny obraz dzisiejszych fabryk odzieżowych, rozlokowanych w strategicznych miejscach na całym świecie.

Na szczęście świadomość klientów zaczęła się zmieniać, a coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na cenę odzieży, ale i na jej jakość, warunki pracy pracowników marki, a także całkowity proces produkcji ubrań. Klienci coraz chętniej wybierają elementy garderoby wykonywane z tkanin ekologicznych, by chociaż w ten sposób ograniczyć destrukcyjny wpływ szerzącej się mody i trendów na naszą planetę. Mimo, iż na rynku dostępnych jest już kilka rodzajów materiałów eco friendy, powstają kolejne.

Odzież wykonana z konopi i bambusu

Włókna konopi to jedna z rodzajów tkanin ekologicznych numer jeden na rynku. Popularność zyskała nie tylko ze względu na wysoką biodegradowalność, ale też na ujemny ślad węglowy. Producenci uprawiający konopie zużywają nawet do 70% mniej wody niż bawełna. Jeden hektar tkaniny ekologicznej z konopi dostarcza o 250% więcej włókien niż uprawa bawełny na tej samej powierzchni. Konopne włókno może zmienić się w gruby i wytrzymały materiał, który w swojej strukturze przypomina jeans lub cienki jedwab. Ubrania wykonane z tego materiału są antybakteryjne i antygrzybiczne, a także posiadają naturalny filtr UV. Dbamy o to, by i w naszym asortymencie pojawiły się ubrania wykonane w całości z tkaniny ekologicznej, jaką są włókna konopne.
Na wysokiej pozycji listy tkanin ekologicznych znajduje się także bambus. Najczęściej spotykanymi wyrobami wykonanymi z bambusu są skarpetki, miękkie i delikatne w dotyku. Skutecznie pochłaniają wilgoć, dzięki czemu materiał ten z powodzeniem nadaje się też do produkcji odzieży. Bambus wymaga bardzo małej ilości wody do produkcji, a przede wszystkim nie potrzebuje nawozów ani pestycydów.

Modowe dzieła sztuki z bawełny organicznej

Większa część naszego asortymentu, między innymi spódniczki, szorty, kurtki czy spodnie patchwork wykonane są z bawełny organicznej. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych tkanin ekologicznych, przy produkcji, której stosuje się jedynie naturalne metody. Produkcja odbywa się bez użycia sztucznych i szkodliwych środków chemicznych.

Ubrania wykonane z ekologicznej tkaniny jaką jest bawełna organiczna są miękkie, plastyczne, a przede wszystkim trwałe, nawet po wielokrotnym praniu. Trwałość wynika przede wszystkim ze specjalnych metod tkania za pomocą gęstych splotów. Odzież z tkaniny ekologicznej, czyli bawełny organicznej to idealna propozycja dla osób, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju alergiami i nie tylko. Ponadto organiczna bawełna ulega pełnej biodegradacji, co jest ważne, bowiem przemysł bawełny zużywa obecnie 25% światowych środków owadobójczych.

Rynek ekologicznych tkanin rozwija się bardzo dynamicznie, chociaż wciąż pozostaje problem konsumpcji wody. Bawełna wymaga ponad 700 galonów wody na jedną koszulkę. Dlatego też tkaniny konopne, lniane czy bambusowe stanowią idealną alternatywę dla wyrobów z bawełny. Oferowane przez nas ubrania wykonane są z bawełny organicznej, a także jeansu, który pochodzi z recyklingu. Ponadto nasze elementy garderoby oznaczone są certyfikatami Oeko-Tex oraz GOTS.