Moda a koronawirus. Czy epidemia zmieniła trendy w branży?

Pojawienie się koronawirusa wywołało w naszych życiach ogromne zmiany, nad którymi ciężko jest zapanować. Praktycznie z dnia na dzień wszystko to, co było nam dobrze znane - uległo zmianie. Bardzo szybko jednak okazało się również, że jesteśmy w stanie przystosować się do wielu rzeczy i w momencie, gdy nie mamy wyboru – damy sobie radę w nowych warunkach. Bardzo wiele mówi się o wpływie pandemii na gospodarkę, zdrowie psychiczne, codzienne życie społeczeństwa. Dzisiaj jednak chcemy zwrócić uwagę także na to, jak koronawirus wpłynął na rynek modowy i w jaki sposób ta branża musi również przystosowywać się do zmian, które być może nigdy już nie znikną.

 

Jak wirus wpłynął na modę?

Najbardziej istotnym czynnikiem jest oczywiście zamknięcie butików, galerii handlowych i przeróżnych sklepów, w których można było nabyć obuwie, odzież i dodatki. Spowodowane przez to straty finansowe były ogromne. Dosyć szybko jednak okazało się, że zyskała na tym sprzedaż online. Ludzie spędzali całe dnie zamknięci w czterech ścianach, a możliwość zamówienia sobie nowego elementu ubrania na stronie internetowej stała się dla nich taką samą frajdą, jak wizyta w centrum handlowym. A okres, w którym musieliśmy maksymalnie izolować się od innych był takim momentem, w którym potrzebna nam była jakakolwiek forma rozrywki. Obecnie można już jednak zauważyć, że nawet po zniesieniu restrykcji wiele osób nie rezygnuje z kupowania swoich ubrań tylko online. Pomimo, iż zagrożenie jest mniejsze i można przemieszczać się o wiele bardziej swobodnie – w dalszym ciągu wolimy tego nie robić. Jeżeli mamy świadomość, iż możemy w każdej chwili kupić sobie coś nowego w Internecie, a następnie w prosty sposób dokonać zwrotu nietrafionego towaru – czemu mielibyśmy ryzykować wizytę w sklepie stacjonarnym? Koronawirus sprawił, że moda również stała się zdalna.

 

Moda na maseczki?

Bardzo ciekawym przykładem wpływu koronawirusa na modę jest także pojawienie się własnoręcznie projektowanych maseczek. Na początku pandemii nikt nawet nie myślał o tym, aby mogły one prezentować się inaczej niż tylko w tych najbardziej podstawowych kolorach – bieli i czerni. Po pewnym czasie okazało się jednak, że moda jest silniejsza i nawet w obliczu pandemii chcemy zadbać o swoje dobre samopoczucie – a więc również dobry wygląd. Obecnie bez problemu możemy zaopatrzyć się w maseczkę z wzorem kwiatowym, z postaciami z bajek, w kropki czy nawet z nadrukiem własnej twarzy!